O nás

Vznik klubu

1.9.1991

Založili

František Kretovič
Ľudmila Sukubová
Ladislav Blicha

Tréneri

Štýl

Goju-Ryu

Karate Goju-Ryu je štýl okinavského karate založený v dvadsiatych rokoch majstrom Chôjunom Miyagim (1888-1953). Aktuálne je to jeden z najviac rozšírených štýlov vo svete. V roku 1929 Chôjun Miyagi „adoptuje“ Goju-Ryu ako pomenovanie svojej školy. Inšpiroval sa jednou čínskou básňou, ktorá bola úryvkom zo slávneho bojového diela Bubishi: „Všetko vo vesmíre dýcha tvrdo a mäkko“.

Prvé páskovanie 1992

Prvýkrát

„Na značky!“, zavelil zrazu autoritatívny hlas, ktorý nám nováčikom nahnal trochu hrôzy. Všetky oči sa upreli na trojicu, ktorá stála uprostred telocvične a všetkým nám začalo zvierať v hrdle. Nováčikovské a hlavne vystrašené oči pozerali na neskôr nám predstavených trénerov, ktorí mali za úlohu v nás prebudiť lásku k vtedy nie veľmi známemu športu na Slovensku – KARATE. Mnohí prišli zo zvedavosti, ale aj tak si myslím, že väčšina z nás prišla s veľkým entuziazmom napodobniť svojich nesmrteľných hrdinov z filmov. Avšak po prvom tréningu veľa z toho entuziazmu opadlo a zistili sme, že karate, ktoré vyzerá tak jednoducho a vznešene je v skutočnosti tvrdá drina, a to nie len fyzicky, ale aj psychicky. Ale tí, ktorí vydržali prvý tréning, ktorí sa naučili poslúchať pokyny trénerov, ktorí si začali pestovať lásku k tomuto športu neoľutovali. Vytvorilo sa silné kamarátske puto, ktoré nás držalo po kope v ťažkých začiatkoch. A z našich troch trénerov sa vykľuli tri osoby s výbornými ľudskými vlastnosťami, iniciatívou, pochopením a humorom. A to bolo prvýkrát…

…a po pár mesiacoch tvrdej driny boli naše snahy odmenené. Dlho sme snívali o chameleónskom živote karatistu, ktorý sa pre nás začal našim prvým páskovaním, ktoré sa uskutočnilo začiatkom roka 1992.

Malí karatisti

(z klubovej kroniky)

I love karate